DRUK 3D METAL:
NOWE ZADANIE DLA MOKRYCH SEPARATORÓW
Procesy wytwarzania przyrostowego, zwane także drukiem 3D, cieszą się coraz większą popularnością – nie tylko przy budowie prototypów, ale także przy produkcji (małych) seriach. Tworzy to nowy obszar odpowiedzialności za mokre separatory.
Jednym z często stosowanych procesów drukowania 3D jest selektywne stapianie laserowe (SLM), które można również zastosować do przetwarzania czystych metali na postać proszku bez spoiw. Proszek topi się warstwa po warstwie za pomocą wiązki lasera. W ten sposób można wytwarzać elementy metalowe, które są bardzo odporne mechanicznie i których właściwości materiałowe są podobne do części wytwarzanych konwencjonalnie. Ponadto można tworzyć również bardzo złożone komponenty, na przykład z podcięciami lub strukturami pustymi i kratowymi.
ROZWIĄZANIE RUWACA
Po każdym procesie produkcyjnym w obszarze roboczym maszyny pozostają pozostałości proszku. Należy je usunąć. Specjalnie do tego zadania Ruwac opracował własny model z serii separatorów mokrych NA – NA 7-11
Ten bardzo kompaktowy i mobilny separator mokry odsysa proszek metalowy – który jest wybuchowy podczas obróbki metali lekkich, takich jak aluminium czy magnez – i neutralizuje go, przepuszczając strumień odsysanego powietrza przez zbiornik zbiorczy wypełniony cieczą. Cząsteczki metalu opadają na dno zbiornika w postaci osadu, natomiast wstępnie oczyszczone powietrze w postaci pęcherzyków dociera na powierzchnię i następnie przepuszczane jest przez wkłady filtracyjne klasy pyłowej M lub H.
Zebrany w pojemniku osad można wysuszyć, przesiać i w razie potrzeby ponownie wykorzystać. Zapewnia to czystość podczas selektywnego topienia laserowego i sprawia, że proces wytwarzania przyrostowego jest jeszcze bardziej wydajny.